Máte vlastní kapelu a chtěli byste všechny živé nástroje nahrát do počítače? Všechny najednou, každý v samostatném kanálu a to vše pak znova pustit a pracovat s jednotlivými nástroji? Jsi DJ a rád bys obohatil svůj set? Chceš hrát živě své věci a moci je na pódiu jednoduše upravovat? A nebo prostě jen máš rád to kouzlo? Potom by tě také mohl zajímat hudební program německé firmy Ableton, který je tak trošku malou revoluci v pojetí komponování hudby – říkejte mu jednoduše Live 9. Ano, s malinkou úpravou, ale nějak podobně začínala před léty má první série návodů, které jsem psal tehdy k 5. verzi programu Ableton Live - v té době šlo o ne příliš známý a používaný hudební program. Za těch dlouhých 7 let nám ale program krásně vyzrál a vyrostl do podoby plnohodnotné DAW aplikace, která se nemusí před konkurencí za nic stydět. Pravda, někoho možná na první pohled odradí vzhled podobný oblíbenému tabulkovému procesoru Excel, či na dnešní dobu až jednoduchý a strohý design, kterému chybí nablýskané knoby, fadery a blikající lesklá tlačítka. Tímto seriálem bych vás chtěl seznámit se základy práce v jednom z nejoblíbenějších DAW programů (pozn: DAW - Digital Audio Workstation), který může být vaším kreativním pomocníkem napříč hudebními styly a žánry. Výklad se budu snažit oživit nejrůznějšími online návody, odkazy na zajímavé projekty, skupiny a vůbec – komunita uživatelů Ableton Live je tak početná, že je škoda tam nehledat inspiraci.
S programem Ableton Live 9 se dá propojit ledacos co a pak začíná ta pravá zábava.

S programem Ableton Live 9 se dá propojit ledacos a pak začíná ta pravá zábava.

Pro koho je seriál určen? Protože je problematika hudební tvorby téma tak obsáhlé, že by se dalo googlit do zblbnutí, nebudu slepě popisovat jednu funkci za druhou, ani vnucovat svůj názor na ten či onen hudební software. Je na každém, jaký nástroj využije pro realizaci svých myšlenek a jakou cestou se vydá k cíli! To je právě jedna z těch velkých výhod programu Ableton Live – k dosažení cíle nabízí řadu cest. Proč Ableton Live? Budu malinko citovat firemní slogan: „Možná proto, že firmě Ableton se povedlo převést hudební tvorbu do jednoduché a zábavné formy, která pomáhá rozvíjet vaše nápady s neomezenou hloubkou a chytrostí a bez zbytečných ovocných kýčů.“ Live se tak může pochlubit intuitivním prostředím, kde neztrácíte čas složitým nastavováním, ale děláte hudbu. A přitom vám to v žádném ohledu neubírá na profesionalitě. Ableton Live podporuje všechny aplikace a standardy, které pro virtuální studio potřebujete - VST, AU, ReWire, ASIO, Core Audio a MIDI. Co se týče audio formátů, tak v rámci projektu můžete pracovat se soubory WAV, AIFF, MP3, Ogg Vorbis a FLAC. Právě ovládání pomocí MIDI kontrolerů je jednou z největších výher Abletonu! Je málo programů, ve kterých by bylo jednodušší nastavit (namapovat) to, co čím právě chcete ovládat, a hlavně u živého hraní je tato funkce k nezaplacení. Ke standardní výbavě Abletonu patří i nespočet různých efektů, samplery a syntezátory, které můžete nekonečně (samozřejmě jen v rámci mezí vašeho procesoru) kombinovat a používat ve svých projektech. Zkrátka, pod jednou střechou máte kompletní zázemí pro růst vašeho hudebního dítka :) A aby toho nebylo málo, díky otevřenosti a flexibilitě programu se nabízí i řada dalších využití. Za všechny jmenujme použití Abletonu jako nástroje pro VJing, ovládání vizualizací a DMX systémů. Ale o tom možná někdy příště. Jedna myš nestačí Díky jednoduchému systému MIDI mapování si Ableton přímo říká o využití externích midi kontrolerů. Pokud vám pojem MIDI kontroler nic neříká, tak věřte, že alespoň většina z vás si ho už někdy vyzkoušela a ani o tom neví. Řeč je o klasickém joysticku. A proč používáte joystick? Protože když na vašem PC paříte letecký simulátor, je vám klávesnice spíš na obtíž, a stejné je to v hudbě. Určitě se vám virtuální mixážní pult nebo sampler bude lépe ovládat kontrolerem, který vypadá jako mixák nebo sampler, než myší. Proto MIDI kontrolery najdete všude - od grafiky, přes video, až po hudbu. V hudebním průmyslu najdete nespočet variant jako keyboardy, drum kontrolery, nebo už přímo mixážní pulty šité na míru danému programu, včetně zabudované zvukové karty. Jedním takovým speciálním kontrolerem je právě PUSH, který firma Ableton ve spolupráci s AKAI představila k deváté verzi programu Live. No ale nepředbíhejme – na popis tohoto revolučního kontroleru přijde také řada.
Ableton LIve 9 a kontrolerem PUSH - tichý společník, ale silný pracant.

Ableton LIve 9 a kontrolerem PUSH - tichý společník, ale silný pracant.

A co zvukovka? Svým způsobem každá oblast využití Abletonu vyžaduje specifickou zvukovou kartu. Pokud si koupíte nejnovější model profi karty, máte s největší pravděpodobností vyhráno. Bohužel, ne každý si může dovolit několikacifernou investici, proto je potřeba se při koupi zamyslet, jestli budete nahrávat kapelu, hrát živě, mixovat, nebo si jen doma „haluzit“ pro radost. Samozřejmě, že Ableton funguje i na běžné zvukovce, integrované, či v notebooku, ale výsledný zvuk zdaleka neodpovídá myšlence kvalitního zvuku. Požadavky na hardware Stejně jako každá nové verze jakéhokoliv jiného programu, tak i devátá verze Live je o něco náročnější na hardware počítače. Nemusíte ale zoufat a přemýšlet nad koupí nového stroje - Ableton je obecně dost skromný a jeho zatížení je přímo úměrné velikosti projektu, stylu vaší práce a množství použitých efektů a virtuálních nástrojů. Navíc s příchodem Live 9 je k dispozici i plnohodnotná podpora 64bit systémů, což velice pozitivně přispělo k celkové rychlosti samotného programu. Dle výrobce vám tedy pro základní práci v programu stačí PC či Mac s procesorem Intel, 2GB RAM a aktuální verze Windows či OS X. Samozřejmostí je podpora více procesorů. Instalace samotného programu si ukrojí z disku cca 3GB volného místa. Pokud si ale budete chtít užít Live 9 v plné kráse se všemi zvukovými bankami, které jsou ke stažení na www.ableton.com, budete muset na svém disku vyčlenit cca 55GB volného místa. Což při dnešních kapacitách není až zase takový problém, ale pokud chcete pracovat na notebooku s SSD diskem, je to již na pováženou.
Beta verze programu Ableton Live 9.1, nabízející několik velice příjemných vylepšení.

Beta verze programu Ableton Live 9.1, nabízející několik velice příjemných vylepšení.

Závěr To bylo krátké seznámení s programem Ableton Live 9. Pokud Vás toto téma zaujalo, neváhejte si program osahat a vyzkoušet, ať nám to jde příště lépe od ruky. Další díl už bude o něco zábavnější - seznámím vás s prostředím programu, s jeho několika režimy a funkcemi a novinkami deváté verze. V případě, že uvažujete o koupi programu, můžete kontaktovat distributora pro ČR, kterým je firma DISK. Program nabízí v několika modifikacích, a některé za zvýhodněnou cenu i s dalším hardware. Nezapomeňte mrknout na následují odkazy: Stránky programu: www.ableton.com Stažení trial verze programu: www.ableton.com/en/trial Česká komunita uživatelů programu Ableton Live na síti Facebook: www.facebook.com/Abletonlive.cz Český distributor: www.disk.cz

Připravil: Paul Hubiss